Bombka przestrzenna, przeźroczysta, 3 D

 

Jak zrobić przeźroczystą bombkę przestrzenną?

Poniżej przedstawię krok po kroku jak samodzielnie zrobić bombkę przestrzenną, nazywaną również bombką 3D.
To ozdoba świąteczna zrobiona z przeźroczystej kuli z plexi udekorowana w środku np. śniegiem, choinkami i domkami.
To bombka, w której stworzyć można piękny zimowy pejzaż
lub co tylko sobie wymarzysz…

37

Krok 1:
Produkty potrzebne do wykonania bombki:
kula z plexi 12 cm,
kula ze styropianu 12 cm,
sztuczny śnieg (pasta strukturalna biała),
brokat sypki (srebrny),
woskowa pasta postarzająca (złota),
perły w płynie (biały, złoty, srebrny, zielony,niebieski, różowy),
filc w arkuszach (granatowy, pomarańczowy),
makieta z papieru-domki (do wycięcia),
kulki styropianowe białe (granulat styropianowy biały drobny),
pompony (białe),
stojak na bombkę (20 cm srebrny),
koronka bawełniana biała (koronka korona 9 mm),
wstążka brokatowa niebieska 6 mm,
wstążka brokatowa srebrna 25 mm,
tasiemka satynowa 6 mm (czerwona),
koraliki na sznurku srebrne 3 mm,
nożyczki,
pistolet do kleju na gorąco,
szyszki, patyczki, kamyki.

bombka przestrzenna
wszystko co potrzebujemy do zrobienia bombki 3D

Krok 2:
Dekorację z domków, śniegu i choinek będę układać na dole mojej kuli z plexi. Najprościej jest robić to na półkuli ze styropianu. Półkulę ozdobić według uznania i już gotową umieścić w bombce z plexi.  W tym celu przecinam nożykiem styropianową kulę wielkości 12 cm. Robię to nie w połowie, tylko nieco poniżej środka. Wcześniej dla ułatwienia miejsce cięcia zaznaczam długopisem.

bombka przestrzenna
przecinamy styropianowa kulę na połowę

Krok 3:
Tak powstałą styropianową półkulę można przyozdobić w dowolny sposób. Zacząć należy jednak od posmarowania wierzchniej warstwy pastą śniegową. Będzie to nasza baza, podstawa, na której umieszczać będziemy wszystkie przestrzenne dekoracje.Pozostawiam półkulę do wyschnięcia.

bombka przestrzenna
nakładamy pastę śniegową

Krok 4:
Sztuczny śnieg schnie stosunkowo długo dlatego aby nie tracić czasu przygotowuję wszystkie dekoracje, z których będę tworzyć zimowy świat zamknięty w kuli. Zaczynam od wycięcia z gotowych makiet dwóch domków oraz płotka, które później złożę i skleję.

bombka przestrzenna
wycinamy domki z makiety
bombka przestrzenna
zaginamy i sklejamy domki i płotek

Krok 5:
W mojej przeźroczystej bombce nie może zabraknąć bałwanka. Można tutaj użyć gotowej dekoracji, ja postanowiłam zrobić go samodzielnie. Potrzebne będą pompony, filc, kawałek tasiemki, klej oraz coś do namalowania oczu i guzików. Trzy białe pompony sklejam ze sobą i w ten prosty sposób powstał bałwanek. Natomiast kapelusz dla bałwana zrobiłam z filcu. Wycięłam dwa kółka, mniejszy i większy oraz pasek, który zwijam i sklejam. Te trzy elementy łączę klejem na gorąco aby powstał mały kapelusik, który następnie przyklejam na głowę bałwanka. Marchewkowy nos bałwankowi robię z malutkiego trójkąta, który wycięłam z pomarańczowego filcu. Jego również delikatnie przyklejam klejem.

bombka przestrzenna
wycinamy z filcu odpowiednie kształty na kapelusz, pompony sklejamy robiąc bałwanka
bombka przestrzenna
sklejamy elementy robiąc kapelusz
bombka przestrzenna
doklejamy kapelusz i marchewkowy nos

Krok 6:
Bałwanka z pomponów dekoruję czerwoną tasiemką satynową o szerokości 6 mm, którą zawiązuję na szyi bałwana aby imitowała szalik. Oczy i guziki można wykleić np. z koralików lub namalować. Ja użyłam do tego celu perły w płynie (farbki z precyzyjną końcówką).

bombka przestrzenna
zawiązujemy kokardę i malujemy oczy i guziki

Krok 7:
Gdy śnieg na styropianowej półkuli dobrze wyschnął mogę ją dekorować. Przyklejam zatem na brzegu półkuli płotek, wcześniej wycięty z makiety. Aby płotek był kolorowy z obu stron, z wierzchniej i od środka, sklejam dwa płotki ze sobą.

bombka przestrzenna
przyklejamy płotek

Krok 8:
Następnie przyklejam, wycięte i sklejone wcześniej kartonowe domki oraz szyszki, które przyniosłam ze spaceru po lesie. Szyszki, patyczki, kasztany i inne skarby, które znajdziemy na dworze i zaniesiemy do domu najlepiej pozostawić do wyschnięcia. Później możemy je śmiało użyć do robienia różnego rodzaju dekoracji. W ogródku znalazłam również małe kamyczki, które umyte i osuszone świetnie sprawdziły się w robieniu tej właśnie dekoracji. Przyklejam również bałwanka i patyczki, które również znalazłam w ogródku. Patyczki osuszyłam na słońcu i już wcześniej pokryłam warstwą pasty śniegowej aby spokojnie przeschły.

bombka przestrzenna
przyklejamy domki i szyszki
bombka przestrzenna
przyklejamy kamyki
bombka przestrzenna
przyklejamy bałwanka i patyczki

Krok 9:
Szyszki, które mają imitować choinki postanowiłam pomalować na zielono. Można tutaj użyć dowolnej farbki, ja użyłam farbki z precyzyjną końcówką tzw. perły w płynie. Je również pozostawiam do wyschnięcia.

bombka przestrzenna
malujemy szyszki zieloną farbką

Krok 10:
Następnie ozdabiam pastą śniegową szyszki i domki, które już wcześniej pokryłam warstwą sztucznego śniegu, głównie na dachach. Pastę śniegową nakładam również w innych miejscach i na jeszcze mokrą posypuję dla ozdoby kulki styropianowe (granulat styropianowy biały drobny).

bombka przestrzenna
dekorujemy całość pastą śniegową

Krok 11:
Całość przyprószyłam sypkim srebrnym brokatem. Na boki styropianowej kuli nakładam pastę śniegową i również dekoruję brokatem. Kamyki i patyczki maluję woskową pastą postarzającą, która nadaje piękny złoty połysk. Dół styropianowej kuli pokrywam cienką warstwą pasty śniegowej.

bombka przestrzenna
boki półkuli dekorujemy sztucznym śniegiem i brokatem
bombka przestrzenna
udekorowana półkula
bombka przestrzenna
kamyki i patyczki dekorujemy złotym woskiem
bombka przestrzenna
elementy udekorowane złotym woskiem
bombka przestrzenna
dół półkuli malujemy pastą śniegową

Krok 12:
Gdy zimowa dekoracja jest już gotowa pozostawiam ją do całkowitego wyschnięcia. Teraz pora na ozdobienie kuli z plexi. Ja zrobiłam prostą dekorację robiąc kropki z pereł w płynie w kolorystyce pasującej do całości. Wybrałam więc farbki w kolorze złotym, białym oraz srebrnym. Kropki farbkami zrobiłam na dole kuli oraz na samej górze.

bombka przestrzenna
pół kuli z plexi dekorujemy kropkami za pomocą pereł w płynie
bombka przestrzenna
udekorowana kula
bombka przestrzenna
a teraz dekorujemy górę kuli

Krok 13:
Gdy wszystkie wykonane dekoracje dobrze wyschły możemy złożyć ze sobą kulę z plexi oraz dekorację na styropianie. Półkulę ze śnieżną dekoracją wkładam ostrożnie do środka kuli z plexi, podklejam delikatnie klejem na gorąco, ale tylko w miejscach łączenia się kuli (później to miejsce zasłonie koronką). Następnie dokładam drugą część kuli z plexi i delikatnie zamykam całość.

bombka przestrzenna
wkładamy styropian do środka kuli z plexi
bombka przestrzenna
i zamykamy połówki kuli

Krok 14:
Miejsce łączenia dwóch połówek kuli zakrywam dwoma rzędami białej koronki, którą przyklejam za pomocą pistoletu z klejem na gorąco. W środek wklejam dla ozdoby srebrne koraliki na sznurku. Zawieszkę do mojej przeźroczystej bombki robię z niebieskiej brokatowej tasiemki o szerokości 6 mm. Ozdabiam ja kokardą zrobioną z tasiemki, tym razem srebrnej i o szerokości 25 mm. Kokardę przyklejam oczywiście klejem na gorąco.

bombka przestrzenna
łączenie połówek kuli zakrywamy koronką
bombka przestrzenna
i srebrnymi koralikami na sznurku
bombka przestrzenna
robimy zawieszkę z tasiemki brokatowej
bombka przestrzenna
i dekorujemy ja kokardą
bombka przestrzenna
kokardę przyklejamy do zawieszki

Krok 15:
Bombkę zawieszam na specjalnym stojaku na bombki. I gotowe.
W ten sposób powstała piękna przeźroczysta bombka, która zachwyca przestrzennymi dekoracjami. Taka bombka, w której zamknięto zimowy pejzaż na pewno stanowić będzie niebanalną i oryginalną ozdobę Twojego domu na czas świąt Bożego Narodzenia…

bombka przestrzenna
bombka przestrzenna

33

37

34

35

36

4 przemyślenia nt. „Bombka przestrzenna, przeźroczysta, 3 D

  1. WitamBardzo dziękuję za pracowicie przygotowany materiał „szkoleniowy”. Dla robiących pierwsze kroki na sympatycznej ścieżce rękodzieła – jak ja – jest to ogromna pomoc . Pozdrawiam.Ania Matracka.

  2. Mnie akurat bardzo się przyda ten tutek 🙂 wszystko jedno opisane, krok po kroku więc napewno skorzystam 🙂 Dziękuję i pozdrawiam. Ps.farba woskowana złota może być zastąpiona złotym brokatem lub złotym pisakiem??

    1. Cieszę się że kurs jest przydatny. Można zastąpić jednak efekt wizualny będzie inny. Po prostu trzeba zrobić próbę i sprawdzić czy Pani odpowiada.

  3. Super ! Na prawdę bardzo dobrze opisany kurs, świetny pomysł 🙂 Jestem pod ogromnym wrażeniem ! Czekam na więcej pomysłów ! Super ! Gratuluje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *